Strona główna » Marcin Cieślik – z pożarami za pan brat…

Marcin Cieślik – z pożarami za pan brat…

Tematem przewodnim moich fotograficznych zainteresowań, ze względu na pracę zawodową, jest dokumentowanie wydarzeń z prowadzonych działań ratowniczych (pożarów) oraz ćwiczeń.

W oczekiwaniu na żubry. Nadleśnictwo Hajnówka, 2018 rok.

Marcin Cieślik – 37 lat, absolwent Technikum Leśnego w Goraju, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, student II stopnia kierunku Leśnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W Lasach Państwowych pracuje od 17 lat. Swoją karierę zawodową zaczynał od pracy w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu, następnie jako podleśniczy oraz specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Żagań, a od 2019 roku jako specjalista SL ds. ochrony przeciwpożarowej lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Pasję do fotografowania przekazał mi tata leśniczy, z którym jako dziecko często przebywałem w leśnych ostępach. W lesie robiliśmy zdjęcia, które następnie przez długie godziny wywoływaliśmy we własnej ciemni fotograficznej. Można powiedzieć, że jestem z epoki kliszy fotograficznej 35 mm.

Zabawa ze światłomierzem Leningrad 6. Nadleśnictwo Podanin, 1987 rok

Prawdziwa przygoda z fotografią rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to za zarobione w wakacje pieniądze kupiłem lustrzankę analogową na klisze, był to Canon AE-1. Wykonując wówczas zdjęcia tradycyjną lustrzanką analogową, nauczyłem się podstaw fotografii. W roku 2000 zająłem II miejsce w konkursie fotograficznym pt. „Najpiękniejszy zakątek mojego regionu” organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody w Pile. Podczas nauki w szkole średniej należałem do koła fotograficznego, gdzie pogłębiałem swoją wiedzę o fotografii. Pracując już zawodowo, kupiłem pierwszą lustrzankę cyfrową (wierny jednej marce) model Canon 350D. Fotografią krajobrazową pasjonuje się od czasów szkoły średniej. Nie ograniczam się wyłącznie do fotografii krajobrazowej, odkąd sięgam pamięcią, zawsze dokumentowałem różnego rodzaju wydarzenia rodzinne tudzież zawodowe reportaże. Obecnie tematem przewodnim moich fotograficznych zainteresowań, ze względu na pracę zawodową, jest dokumentowanie wydarzeń z prowadzonych działań ratowniczych (pożarów) oraz ćwiczeń.
Moje zdjęcia pojawiły się m.in. w czasopismach „Strażak”, „Głosie Lasu”, a ostatnio zostały również wykorzystane do promocji projektu pn. „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”.

Zdjęcie pt. „Woda gaśnicza-pomoc z powietrza” (żywioł OGIEŃ) – I miejsce w Konkursie

Na konkurs fotograficzny „Cztery żywioły w lasach” nadesłałem m.in. zdjęcie pt. „Woda gaśnicza-pomoc z powietrza” (żywioł OGIEŃ), które przedstawia zrzut wody ze środkiem gaśniczym z samolotu Antonov An2 na terenie Nadleśnictwa Torzym (RDLP w Zielonej Górze) . Fotografię wykonałem w sierpniu br. aparatem Canon 7D MII i obiektywem EF-S 17-55 2.8 IS.

Zdjęcie pt. „Samotna sosna” (żywioł OGIEŃ) – wyróżnienie w Konkursie

Zdjęcie wyróżnione pt. „Samotna sosna” (żywioł OGIEŃ) wykonane zostało w kwietniu 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Przemków (RDLP we Wrocławiu) podczas przeprowadzanych badań nad możliwością zastosowania kontrolowanego wypalania, jako metody czynnej ochrony przyrody. Fotografię wykonałem aparatem Canon 7D MII i obiektywem EF 70-200 2.8L USM.

Zdjęcie pt. „Zadymienie” (żywioł OGIEŃ) – wyróżnienie w Konkursie

Zdjęcie wyróżnione pt. „Zadymienie” (żywioł OGIEŃ) wykonałem 29 czerwca 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Wymiarki podczas pożaru, który swym rozmiarem objął blisko 7 hektarów lasu. Fotografowałem aparatem Canon 7D MII i obiektywem EF-S 17-55 2.8 IS.

Zdjęcie pt. „Drzewostan po pożarze” – wyróżnienie w Konkursie

Zdjęcie wyróżnione pt. „Drzewostan po pożarze” (żywioł OGIEŃ) wykonałem 29 czerwca 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Wymiarki podczas pożaru, który swym rozmiarem objął blisko 7 hektarów lasu. Fotografowałem aparatem Canon 7D MII i obiektywem EF-S 17-55 2.8 IS.

© Zdjęcia autorstwa Pana Marcina Cieślika